Frågorna till Pojken i randig pyjamas för kapitlen 1-14 skulle vara inlämnade i fredags men ni får till den här fredagen på er, dvs. fredag 8/12. måste svaren vara inskickade för att få godkänt i svenska den här terminen. Du behöver inte ha rätt svar på alla frågor (och det finns inte alltid ett rätt svar) men det ska märkas att du har läst och förstått det mesta av de här kapitlen.

Frågorna finns här:

Pojken i randig pyjamas kap 1-11

Pojken i randig pyjamas kap 12-14

Alla har nu skickat in frågorna! Bra jobbat!

När du är klar:

  1. Läs klart boken. Anteckna gärna vad som händer så att du lättare kan sammanfatta boken.
  2. Påbörja bokrapport (se fil nedan). Vi kommer att göra klart den efter jullovet men jag vill att du skickar in det du har gjort sista lektionen innan vi går på julledighet. Detta för att jag ska se att du har arbetat och för att filen inte ska komma bort över jullovet.

Bokrapport Sv 9

 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte.