HKk år 9

I det centrala innehållet står det:

  • Eleven kan ta ställningstaganden vid val av varor, till exempel vid inköp av livsmedel utifrån perspektivet ekonomisk, social och miljömässig hållbarhet.
  • jämförelser av produkter utifrån några aspekter till exempel pris och kvalitet.

Du fått en hemuppgift där du ska jämföra en färdig vaniljsås och en äppelpaj mot den hemmagjorda såsen /pajen. Du ska pris beräkna jämförpriset mot den andra. Du har fått receptet och du har tillagat både pajen och vaniljsåsen . Nu ska du själv söka och hämta information om varorna (priset) från Ica eller Coop. I uppgift ska du ta ställning till vilken produkt du väljer. Motivera ditt svar:)

 

Hej alla

Jag kommer tyvärr skjuta på näringslära provet till vecka 47 på grund av förkylning.

Vecka 46 blir en genomgång av provet inför v47. // Yvette

Hej alla

För att det inte ska bli så tokig med tiden till nästa gång 30/5.

Vill jag att ni tänker till;

Vad som är  viktigast?

Ni behöver inte läsa upp allt som ni skickar till mig.

Jag kommer göra så här med de sista grupperna; Högst 8 min. (Jag sätter en klocka)

Tänkt på att vi har bara en 40 minuters lektion. KOM I TID!!

Lektionen slutar när alla har redovisat. 

Yvette

 

Hejsan Alla

Den 16/5 räknar jag med att alla i klassen kan redovisa sitt arbetet. I arbete skulle ni koppla ihop med det centrala innehållet från Hkk till den maten ni har planerat och tillagat.

Utöver det ska häftet vara i ifyllt som också är en del av uppgiften.

Det är viktigt att allt är klart!! Detta är deadline för betygsättning.

Elevhäfte